Disertační práce se zabývá podílem ve společnosti s ručením jako předmětem zajišťovacích práv. Po úvodní kapitole následuje kapitola popisující historický vývoj zástavního práva k podílu ve společnosti s ručením omezeným na území dnešní České republiky.
Následuje analýza základních předpokladů pro vznik zástavní smlouvy k podílu. Pátá kapitola se zabývá vztahy mezi zástavním věřitelem, zástavcem a společností.
Je zkoumána možnost ochrany zástavního věřitele před zásahy ze strany společnosti a zástavce a je rovněž vyzdvižen význam pořadí zástavních práv. Kapitola se rovněž zaobírá možnostmi realizace zástavního práva. Šestá kapitola je věnována zástavnímu právu ve zvláštních situacích.
Kapitola se tak zabývá zastavením kmenových listů, zástavním právem k insolvenčním řízení, zákazem zřízení zástavního práva na podílu a podílu jakou součást závodu. Sedmá kapitola srovnává právní úpravu zástavního práva k podílu a zástavního práva ke kmenovému listu.
V této souvislosti jsou analyzovány společné a rozdílné prvky v právní úpravě zástavy podílů a kmenových listů. Osmá kapitola se věnuje zajišťovacímu převodu práva k podílu ve společnosti s ručením omezeným a právními vztahy mezi věřitelem, dlužníkem a příslušnou společností.
Devátá a desátá kapitola jsou zaměřeny jednak na popis německé právní úpravy zástavního práva k podílu a zajišťovacího práva k podílu a dále rovněž na komparativní analýzu těchto právních institutů v právní úpravě Německa a České republiky. Je poukázáno na shodné prvky v obou právních řádech, ale jsou rovněž analyzovány rozdíly mezi oběma právními řády.
V této souvislosti je pozornost věnována odlišnému chápání podílu jako věci nebo jako práva, podmínkám pro zřízení zástavního práva, možnosti nabýt zástavní právo od neoprávněného a rovněž omezením při realizaci zástavního práva. Poslední kapitolu tvoří závěr.