Choroby asociované s insulínovou rezistencí jako je nadváha/obezita, diabetes mellitus 2.typu, srdečně-cévní onemocnění a některé nádory, jsou charakterizovány poklesem obsahu tkáňových vícenenasycených mastných kyselin řetězcem a současně zvýšenou akumulací neesenciálních - nasycených (SFA) i mononenasycených mastných kyselin (MFA) v tukové tkáni a dalších orgánech (játra, myokard, kosterní svalstvo a pankreas). Zde se hromadí mastné kyseliny (FA) s 16 či 18 atomy C - kys. palmitová (16:0), palmitolejová (16:1n-7), stearová (18:0), vakcenová (18:1n-7) a olejová (18:1n-9).
Zde tyto FA přispívají zhruba ze 75 % k poolu FA triglyceridů (TG). K akumulaci uvedených FA dochází v důsledku vysokého příjmu tuku potravou, nebo v důsledku stimulované de novo lipogeneze (DNL) syntézou z netukových sloučenin, převá žně sacharidů.
Enzymy DNL - syntéza mastných kyselin (FAS) katalyzuje syntézu PA (16:0) z acetyl-CoA, elongáza FA (ELOVL6) katalyzuje prodloužení PA (16:0) na SA (18:0) a POA (16:1n-7) na VA (18:1n-7). Posledním enzymem je stearoyl-CoA desaturáza-1 (SCD-1), která vnáší dvojnou vazbu do pozice 9 molekuly FA.
SCD-1 katalyzuje syntézu POA z PA a OA z SA. Aktivita SCD-1 je regulována geneticky, hormonálně i nutričně.
Dále ji ovlivňuje řada faktorů zevního prostředí i chorobné stavy. Změny aktivit SCD-1 (resp.
D9D) byly popsány u řady chorob, mezi něž patří metabolická onemocnění (obezita, metabolický syndrom, DM2, aterogenní dyslipidémie), KVO (hypertenze, ischemická choroba srdeční), chronický subklinický zánět, osteoporóza i některé nádory.