Charles Explorer logo
🇨🇿

VÝKONOVÁ INDUKČNÍ STIMULACE V LÉČBĚ ALGICKÝCH STAVŮ MUSKULOSKELETÁLNÍHO APARÁTU - PILOTNÍ STUDIE

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2016

Abstrakt

Výkonová indukční stimulace je metodou volby v léčbě algických stavů muskuloskeletálního aparátu v oblasti neurologie, ortopedie, rehabilitace a fyzikálního lékařství. Princip terapie spočívá v neinvazivním průniku a působení nestacionárního elektromagnetického pole na nervosvalovou tkáň, v níž indukuje elektrický proud.

Působením pole na nervosvalovou tkáň se ovlivňuje neurofyziologický akční potenciál, vedoucí ke svalové kontrakci. Cíl: Cílem pilotní studie bylo ověřit bezprostřední analgetický účinek výkonové indukční stimulace přístroje BTL-6000 Super Inductive System (BTL Industries Ltd.) u algických stavů muskuloskeletálního aparátu.

Metody: Pilotní studie se zúčastnilo 31 pacientů z Rehabilitačního ústavu Kladruby, kteří jednotlivě absolvovali v průměru 7 terapií. V terapii byl ruční aplikátor typu "focus field".

Pro dosažení analgetického účinku byly aplikovány terapeutické parametry opakovací frekvence odpovídající vrátkové a kódové teorii tlumení bolesti. Pro objektivizaci hodnocení bolesti byla použita 10stupňová Visual Analog Scale (VAS), na které pacienti zaznamenali bolest před a po skončení každé terapie.

Výsledky: Bezprostředně po terapii nastal analgetický účinek u 62 % ošetřených pacientů. Závěr: I při malém počtu probandů se podařilo zlepšit subjektivní vnímání bolesti díky bezprostřednímu analgetickému účinku výkonové indukční stimulace.

I když design experimentu nedovoluje porovnání efektu terapie vůči placebu, lze na základě provedených analýz očekávat (α = 0,2), že bezprostředně po terapii nastane analgetický účinek u 50-74 % pacientů.