Bolest u nemocných s lokálně progredujícím či metastazujícím zhoubným novotvarem s vyčerpanými možnostmi protinádorové léčby je závažným a kvalitu života zhoršujícím symptomem, který vyžaduje zájem lékařů a ošetřovatelského personálu. Autoři se ve svém sdělení zabývají problematikou léčby nádorové bolesti u nemocných zařazených do programu paliativní péče.
Nádorová bolest velmi negativně ovlivňuje celkovou kvalitu života nemocného, obzvláště je-li nedostatečně léčená. Musí být vždy adekvátně léčena a žádný z nemocných se zhoubným novotvarem nesmí toužit po smrti jen proto, že trpí nesnesitelnou a nedostatečn ě léčenou bolestí.
Naprosto zřejmý zájem lékařů a ošetřovatelského personálu o zmírnění nádorové bolesti by měl být u nemocných ve fázi, kdy jsou vyčerpány všechny možnosti protinádorové léčby, a pacient přechází tudíž do programu paliativní péče. Tito nemocní obvykle v důsledku bolesti, pocitů beznaděje, vědomí blížící se smrti a pocitů sociální izolovanosti prožívají vysokou míru utrpení.
Toto utrpení můžeme mírnit nejenom farmakologicky, ale i individuální psychologickou podporou a schopností empatie. Je zapotřebí si uvědomit, že u každého nemocného se zhoubným novotvarem je třeba zvolit individuální přístup (personalizovaná analgetická terapie), a to jak s ohledem na jeho celkový stav, tak i jeho přání a eventuálně i přání rodiny nemocného.