Charles Explorer logo
🇨🇿

Nová fixní kombinace tiotropium a olodaterol - její role v léčbě chronické obstrukční plicní nemoci v České republice

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2016

Abstrakt

CHOPN je heterogenní plicní onemocněni s celosvětově rostoucím socioekonomickým dopadem. V ČR byla CHOPN v roce 2015 zodpovědná za 21000 akutních hospitalizaci a 3500 úmrtí.

Již časná stádia onemocněni mohou byt spojena se signifikantní redukci tolerance fyzické zátěže a se snížením aktivity denního života. Současně časný stupeň bronchiální obstrukce bývá asociován s nejrychlejším poklesem plicních funkcí.

V neposlední řadě má včasná eliminace rizikové inhalační expozice reálný potenciál pozitivně ovlivnit průběh choroby a redukovat mortalitu. Ve většině současných léčebných strategii a národních doporučeni patří centrální role bronchodilatačním lekům.

Dlouhodobě působící bronchodilatancia ze skupiny LAMA a LABA tvoři nezbytnou součást terapie všech symptomatických jedinců také v českém doporučeném postupu. Jeho aktuální verze zahrnuje do standardní léčby CHOPN kromě bronchodilatačních inhalací, také cílenou snahu o eliminaci inhalačních rizik, vakcinaci, pravidelný pohyb, opakovaný nácvik inhalačních techniky, hledaní a léčbu relevantních komorbidit.

Všechny ostatní farmakologické a nefarmakologické postupy jsou určeny pouze pro určité podskupiny pacientů. Nejnovější možnost bronchodilatační léčby představuje fixní duální bronchodilatace.

V současnosti máme v ČR k dispozici 4 originální lékové kombinace: titropium + olodaterol, glykopyrronium + indakaterol, umeklidinium + vilanterol a aklidinium + formoterol. A právě komplexní výzkumný program 8 studii na 15000 nemocných posuzující léčebný přínos tiotropia + olodaterolu na plicní funkce, kvalitu života, toleranci fyzické zátěže, denní fyzickou aktivitu a výskyt akutních exacerbaci je předmětem tohoto sděleni.