Charles Explorer logo
🇨🇿

Alirokumab

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Zvýšená hladina celkového cholesterolu je dnes dobře známým rizikovým faktorem stran kardiovaskulárních onemocnění. Dle údajů WHO je jeho hodnota nad 5 mmol/I u obou pohlaví zjišťována u 53,5 % {údaj z roku 2008) osob starších 25 let, což nás v celosvětovém měřítku řadí na 54. příčku.

To sice na první pohled není příliš špatné, nicméně je třeba upozornit na evropský průměr odpovídající 54%. Zvýšené hladině cholesterolu je připisováno přibližně 2,6 milionu úmrtí ročně a až 29,7 milionu roků života s horší kvalitou {tzv.

DALY). Hypercholesterolemie je bezpochyby významným kardiovaskulárním rizikovým faktorem, o čemž svědčí řadou studií prokázaná přímá souvislost mezi cholesterolemií a kardiovaskulární morbiditou i mortalitou.

Vedle nefarmakologických opatření jsou ve snaze o dosažení poklesu cholesterolemie terapeuticky velmi často využívána hypolipidemika, mezi nimiž jednoznačně dominují inhibitory HMG-CoA reduktázy, statiny. Počínaje létem 2015 je možné terapeuticky využívat i tzv.

PCSK9 inhibitory, jejichž příznivý poměr přínosu a rizika byl potvrzen Evropskou lékovou agenturou {EMA). Jako první zástupce této nové lékové skupiny byl americkou FDA zaregistrován alirokumab {Praluent), který byl následně v září 2015 zaregistrován i v Evropě. (V ČR přípravek v současnosti zatím není dostupný.) Tento PCSK9 inhibitor (proprotein konvertázy subtilisin/kexin typu 9) je k dispozici ve dvou počátečních dávkách (75 mg a 150 mg), zajišťujících dvě různé úrovně účinnosti ve formě jednorázové 1 ml injekce podávané jednou za 2 týdny.

Bude k dispozici jako jednodávkové před plněné pero umožňující samostatné podání pacientem.