Příspěvek se věnuje strategickému plánování a možnosti jeho aplikace při analýze veřejné politiky. Strategické plánování ve veřejné správě je zde představeno jako určitý trend a zároveň jako relativně nový imperativ ze strany Evropské unie ve spojitosti s Kohezní politikou.
V teoretické části příspěvku je strategické plánování ve veřejné správě diskutováno z pohledu teoretických přístupů New Public Management (NPM) a post-NPM přístupů (Public Value Management, Digital Era Governance a New Public Governance), které zohledňují vedle efektivity typické pro NPM i další aspekty, jako participace, odpovědnost, propojení strategických dokumentů s rozpočty či s dalšími národními a mezinárodními strategiemi. Na základě této diskuse je v příspěvku vytvořen syntetický koncept strategického plánování ve veřejné správě, včetně indikátorů umožňujících jeho praktickou aplikaci.
V navazující části je tento koncept následně využit pro analýzu stávající praxe strategického plánování ve veřejné správě na národní úrovni v České republice.