Charles Explorer logo
🇨🇿

Empirické mapování výslovnostního úzu u cizích slov

Publikace na Filozofická fakulta |
2016

Abstrakt

Článek se věnuje hlavním charakteristikám Databáze výslovnostního úzu cizích slov (http://dvucs.ff.cuni.cz), jež má vyplnit dlouhou mezeru v empirickém studiu fonologie výpůjček v češtině. Databáze obsahuje výslovnostní formy získané pro 300 foneticky problematických výpůjček a vlastních jmen od vyváženého vzorku 300 českých mluvčích.

Po představení obecných principů fonologické adaptace výpůjček popisujeme strukturu databáze a použitou metodologii. Ačkoli je zřejmé, že validita těchto dat pro studium fonologie výpůjček je vysoká, zmiňujeme několik faktorů, které mohou výsledky zkreslovat, jako je vliv pravopisu nebo způsob výběru položek.

Průměrný počet různých výslovnostních variant na jednu položku je 8,02 (po vyloučení variant s méně než 5% frekvencí 1,97). V databázi bylo identifikováno celkem 34 paradigmat fonologické variability, z nichž některá jsou typická pro konkrétní zdrojové jazyky.

Při analýze dat lze využít řadu hledisek: fonologický jev, typ slova (např. obecné vs. vlastní jméno), zdrojový jazyk či charakteristiky mluvčích (region, pohlaví, věk, vzdělání). Pro každé z těchto hledisek uvádíme příklady analýz.

Databáze představuje rozsáhlý sociolingvistický průzkum, který lze využít jako empirické východisko při studiu fonologie výpůjček v češtině, ale také jako cenný zdroj pro lexikografickou činnost.