Poruchy příjmu potravy představují skupinu nemocí, která je charakterizována maladaptivním jídelním chováním v bi-opsychosociálním kontextu. Nejčastějším onemocněním této skupiny je psychogenní přejídání.
Jeho souvislost s obezitou, epidemicky se šířícím civilizačním onemocněním, ho posouvá do oblasti obecného zájmu odborné i laické veřejnosti. Samostatnou diagnózu psychogenního přejídání najdeme až v apendixu revidovaném textu 4. edice Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch.
Po úpravě diagnostických kritérií se dostalo do hlavního textu 5. edice Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch. Možnosti terapie psychogenního přejídání jsou prozatím omezené.
V současné době se používá farmakoterapie, psychoterapie i svépomocná terapie. Pacienti jsou léčeni během hospitalizace či v ambulantních programech.
Jednotlivým epizodám psychogenního přejídání předchází bažení (craving) po jídle - neodolatelné nutkání ke konzumaci jídla. Vysokofrekvenční repetitivní transkraniální magnetická stimulace má potenciál aktivovat oblast mozkové kůry, která se nachází pod cívkou, a inhibičně ovlivnit neuronální aktivitu ve vzdálenějších místech, a tím craving snížit.
Repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci lze považovat za nadějnou metodu mezi dosud známými modalitami biologické léčby poruch příjmu potravy.