Práce se zabývá vlivem sluchového postižení na vývoj člověka a jeho postavení ve společnosti v kontextu rizikových životních situací vzhledem k užívání návykových látek. Na výskyt užívání návykových látek u lidí se sluchovým postižením mùže mít značný vliv komunikační insuficience, sociální izolace, problémy s identifikací, vysoká míra viktimizace u násilných a mravnostních trestních činů, nedostatek informací o návykových látkách, šikana a diskriminace a vysokoprahovost služeb orientovaných na prevenci a léčbu závislostí pro tuto skupinu lidí.
Rešerše zahrnuje dosavadní výzkumy, které se zaměřují na užívání návykových látek mezi lidmi se sluchovým postižením, a poskytuje tak aktuální údaje o prevalenci užívání návykových látek v této populaci. Přehledová studie popisuje výše zmíněné sociální jevy v kontextu vybraných vývojových teorií a současně naznačuje souvislosti s výskytem vývojové psychopatologie a jednotlivými teoriemi vzniku a rozvoje závislosti.
Zjištěné poznatky by mohly pomoci k efektivnější koncepci služeb a přístupu k lidem se sluchovým postižením v prevenci a léčbě závislostního chování.