Charles Explorer logo
🇨🇿

Společný evropský referenční rámec pro jazyky a český znakový jazyk

Publikace na Filozofická fakulta |
2016

Abstrakt

Českým znakovým jazykem se lingvisté nezabývají dlouho, přibližně dvacet let, a dosud jsme se zaměřovali zejména na popis jeho struktury a fungování. V oblasti výuky sice máme jisté praktické zkušenosti, ale výzkumné výstupy, teoretické poznatky či know-how pro hodnocení nám v této oblasti zatím chybí.

Zdá se, že v této situaci by pro nás mohl být užitečným nástrojem dokument Společný evropský referenční rámec pro jazyky: Jak se učíme jazykům, jak je vyučujeme a jak v jazycích hodnotíme (CEFR). FF UK reprezentovala Českou republiku v mezinárodním projektu Evropského centra pro moderní jazyky Rady Evropy s názvem PRO-Sign (Znakové jazyky a Společný evropský referenční rámec pro jazyky.

Deskriptory pro společné referenční úrovně a přístupy k hodnocení) a pravděpodobně bude ČR zastupovat i v navazujícím projektu PRO-Sign 2. Domníváme se, že zkušenosti a poznatky z těchto projektů bychom mohli využít při začleňování CEFR do výuky a hodnocení studentů českého znakového jazyka.

Předpokládáme, že CEFR bude využitelný především pro slyšící rodiče, tlumočníky a pedagogy neslyšících dětí, pro něž je český znakový jazyk L2, nicméně je možné, že by mohl být aplikován i při výuce neslyšících dětí, pro něž je český znakový jazyk L1.