Charles Explorer logo
🇨🇿

Nová, hezká, německá a česká: dělení pražské univerzitní botanické zahrady (1882–1898)

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2016

Abstrakt

Roku 1882 byly v Praze místo staré Karlo-Ferdinandovy univerzity založeny dvě univerzity nové - německá a česká. Každý profesor měl právo se rozhodnout, na kterou z univerzit přejde.

Jednotlivé ústavy a semináře poté zůstaly u stolic (tedy profesorských pozic), ke kterým náležely. V případě botanické zahrady na Smíchově tomu však bylo jinak.

Měla sloužit oběma profesorům, jak německému, tak českému. Dohoda mezi těmito dvěma stolicemi však zpočátku nebyla vůbec snadná.

Od roku 1882 byla podána řada návrhů na řešení situace - od vyloučení zahrady jako samostatného objektu z univerzitního svazku přes přestavbu a rozdělení stávající zahrady, až konečně po založení dvou zcela nových zahrad. Studie si klade za cíl analyzovat průběh řešení sporu o botanickou zahradu a zhodnotit role, které v tomto příběhu sehrály tři postavy: profesor botaniky německé univerzity Moritz Willkomm, jeho nástupce profesor Richard Wettstein a profesor botaniky české univerzity Ladislav Josef Čelakovský.

Je obtížné porovnat vztah mezi českou a německou botanickou stolicí se situací na ostatních ústavech univerzity, protože vztah mezi českou a německou univerzitou nebyl dosud systematičtěji studován. V kontextu historie botaniky v českých zemích pak není tato epizoda institucionálního vývoje podrobněji popsána.

Proto jde spíše o práci průkopnickou a možný základ budoucího rozsáhlejšího výzkumu.