Východiska: Fyzioterapie a pohybová aktivita jako taková patří v dnešní době mezi základní terapie v péči o pacienty s roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Mnoho studií prokázalo, že lepších výsledků bylo docíleno při skupinových formách cvičení.
Pro pravidelnou participaci na skupinovém cvičení je však potřeba pacienty správně motivovat. Soubor: 92 pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) ( 15 mužů a 77 žen), ve věku mezi 22-70 let (median 41) s neurologickým postižením 1,5-6,5 EDSS (median 3).
Metody: Dotazníkové šetření mezi pacienty navštěvující skupinová cvičení. Výsledky: Vyplněný dotazník odevzdalo 49 pacientů navštěvujících pravidelná skupinová cvičení.
Mezi faktory ovlivňující participaci na skupinovém cvičení patří odborné vedení, dobrá časová i místní dostupnost zařízení, zajímavé cvičení. Je potřeba i zvážit nejčastější překážky pro účast na cvičení a snažit se je co nejvíce eliminovat.
Jako nejčastější překážky RS pacienti uvádějí: únavu a celkové zhoršení zdravotní stavu, dále nedostatek času a lenost. Závěry: Pro úspěšnou organizaci skupinových aktivit RS pacientů se zdá být zásadním klíčovým předpokladem odborné vedení fyzioterapeutem nebo odborným instruktorem se znalostí neurologické problematiky, který je pak schopen vycházet z dostupných možností a vybavení tělocvičny a sestavit cvičení tak, aby uspokojovalo potřeby RS pacientů