Publikace shrnuje aktuální stav klinické neuropsychologie v různých aplikačních oblastech u nás. Úvodní kapitoly jsou obecného charakteru a týkají se základních kognitivních funkcí (motorika, vnímání, paměť, řeč, exekutivní funkce, myšlení), emocí a osobnosti. Zaměřeny jsou především na jejich poruchy a doporučené diagnostické nástroje.
Obecnou část doplňuje filosofický úvod, základní neuroanatomie CNS, přehled zobrazovacích metod mozku (CT, MRI, SPECT, PET, fMRI) a stručný souhrn psychologické metodologie v praxi klinického neuropsychologa. Speciální část příručky je rozdělena na oblast neuropsychologické problematiky v neurologii (cévní mozkové příhody, epilepsie, psychogenní záchvaty a poruchy pohybu, roztroušená skleróza, mozečkové léze, mozkové nádory, Huntingtonova nemoc, onemocnění motorického neuronu a poranění mozku).
Samostatnou část tvoří neurodegenerativní choroby (Parkinsonova choroba, Alzheimerova nemoc), postižení kognitivních funkcí při nich a speciální příspěvek o možnosti využití zvířecích modelů při studiu těchto chorob. Další rozsáhlá stať hovoří o neuropsychologické problematice v psychiatrii, jsou zde např. diagnostika schizofrenie, deprese, bipolární poruchy a hraniční osobnosti.
Oblast rehabilitace kognitivních funkcí je zastoupena ranou a následnou péčí u pacientů s poraněním mozku a remediací u schizofrenie. Kognitivní terapie bolesti, léčba emoční lability a neuropsychoanalýza jsou části kapitoly neuropsychoterapie.
Zmíněny jsou též neuropsychologie dětská, vojenská a forenzní. Samostatné příspěvky se týkají např. očních pohybů u různých poruch mozku, virtuální reality a jejího využití v remediaci, problematiky dospělých jedinců s ADHD, ergoterapie, neuropsychofarmakologie, neurofeedbacku, neuropsychologie lži, dynamiky paměťové stopy ve spánku.
Poslední kapitolkou je krátká historie naší klinické neuropsychologie.