Africký kontinent je svérázný a stále ještě záhadný. Dynamický na povrchu a v základech překvapivě neměnný.
Zrodili jsme se na něm my, lidé, coby biologický druh. Velká zvířata tam přežila vlnu globálního vymírání, ke kterému došlo na sklonku poslední ledové doby.
Z geologického hlediska ještě docela nedávno, před sedmi tisíciletími, nebyla Sahara pouští, ale hustě obydlenou savanou s mnoha jezery. Jak celý prostor postupně vysychal, stávali se z původních lovecko-sběračských obyvatel Sahary kočovní pastevci.
V nejpříhodnějších místech se usazovali první zemědělci a v údolí Nilu dokonce vznikla jedna z nejstarších civilizací na planetě. Toto jsou jen některá z témat, jimiž se kniha zabývá.
Je pohledem na Afriku očima čtrnácti českých vědců - biologů, geologů, antropologů a archeologů, kteří v afrických pouštích a savanách aktivně bádají nad dosud nevyřešen ými otázkami vývoje člověka, lidských společností, klimatu, živé i neživé přírody. Je to kniha o dlouhých a fascinujících dějinách afrického kontinentu.
Vývoj však nelze zastavit a právě teď se africká situace dramaticky proměňuje. O tomto kontinentu v blízké budoucnosti nepochybně ještě mnoho uslyšíme.