V chirurgických oborech jsou antibiotika používána velmi často, ať jako profylaxe infekcí v místě chirurgického výkonu či terapeuticky pro zvládnutí infekcí a infekčních komplikací. Správná volba antibiotika je více než "dát antibiotikum na bakterii" podle mikrobiologického nálezu nebo tzv. pro jistotu.
V současné době je k dispozici nepřeberné mno žství antiinfekčních přípravků, ale ne všechny jsou vhodné a indikované pro použití v chirurgických oborech, ať už z pohledu farmakokinetiky nebo z důvodů vysoké rezistence bakterií, a tím možného selhání léčby. Publikace poskytuje čtenáři základní informace o jednotlivých skupinách antibiotik a jejich zástupcích včetně nejčastějších chyb při jejich indikacích.
Dvě kapitoly jsou věnovány problematice laboratorní diagnostiky jednak samotné mikrobiologické, tj. určení původce infekce, jednak diagnostice zánětu a možnosti odlišení systémové zánětlivé odpovědi na infekční a neinfekční podnět. Hlavní pozornost je věnována praktickému použití konkrétních antibiotik u nejčastějších infekcí řešených na chirurgických pracovištích, jako jsou infekce v místě chirurgického výkonu, infekce kůže a měkkých tkání, infekce kostí a kloubů či nitrobřišní infekce.
Profylaxe infekcí v místě chirurgického výkonu je samostatnou kapitolou se zaměřením na správné principy profylaxe a aktuální doporučení u jednotlivých chirurgických výkonů, kde je indikována.