Publikace Hrdina - antihrdina - superhrdina - nehrdina v kulturním prostoru minulosti a současnosti navazuje svým založením na dvě předchozí elektronické knihy (Indentity - konstrukce, subverze a absence (FF UK, Praha 2014) a Utopie/dystopie: Podoby - proměny - hranice (FF UK, Praha 2015), které vzešly z komponovaných pracovních setkání členů 9. programu rozvoje vědních oblastí Univerzity Karlovy (PRVOUK) č. 9 Literatura a umění v mezikulturní komunikaci. Autoři zúčastnění v této knize se v rámci širokého interdisciplinárního dialogu soustředí na problémy literatury, ale také na další typy kulturní produkce od nejstarších dob k 19., 20. a 21. století (hudba, drama, film, komiks).
Hlavním předmětem zájmu je tendence ke komplikaci vyprávění a světa příběhu konstelacemi různorodých postav, u nichž se ztrácí potřeba jednoznačného etického či akčního určení. Tato tendence ale zároveň produkuje tendenci protikladnou: potřebu zvýrazňovat etický či akční status určité postavy.
Předkládaná kniha se tedy věnuje výrazným a produktivním typům vyjádřeným oněmi čtyřmi kategoriemi ve svém názvu (příkladem mohou být romantický hrdina; zbytečný člověk; muž bez vlastností; superhrdina apod.), a to jak v jejich propojení s dobovým kulturním kontextem, tak i v rámci lineárně strukturovaných vývojových proměn daného typu.