Tento příspěvek se věnuje vyhodnocení dochovaných svatováclavských kázání českých utrakvistů husitského období (do konce doby poděbradské). Ukázalo se, že Jakoubek ze Stříbra vytvořil "kanonický" obraz svatého Václava, ke kterému se kromě výjimek vztahovala všechna mladší utrakvistická kázání.
Jan Příbram na Jakoubka navázal, ale své promyšlené výklady perikopy orientoval více konzervativním směrem. V tom mu byl podobný i Václav z Dráchova, který ale vycházel i z Jana Husa.
Husitský arcibiskup Jan Rokycana rozvíjel Jakoubkův odkaz, ovšem spíše v obecně moralistní a tematické rovině. Jakoubkem bylo částečně inspirováno i vlivné kázání dochované v postile Jakuba z Jemnice, které jsme nalezli také v literárnější podobě a ve vernakulárn í verzi.
Martin Lupáč stál svým důrazem na opravdovost křesťanské víry mimo doktrínu lidové utrakvistické církve, kterou reprezentovali jeho generační souputníci Jan Rokycana a Václav z Dráchova. U pozdějších utrakvistických kázání pak po ideové stránce můžeme pozorovat příklon buď ke "střednímu" proudu husitského arcibiskupa, nebo k výlučnosti Martina Lupáče.