Charles Explorer logo
🇨🇿

Minerva 1890 - 1936. Kronika prvního dívčího gymnázia v habsburské monarchii

Publikace |
2016

Abstrakt

Podle zákona č. ... byly střední školy povinny vést školní kroniku a zaznamenávat tam průběh každého školního roku. V případě Minervy kronika obsahuje pravidelné, chronologicky vedené, zápisy, psané zpravidla ředitelem ústavu.

Věcně informovaly o změnách v pedagogickém sboru, o počtech žaček a výsledcích jejich zkoušek, o prostorách, kde probíhalo vyučování. Vedle toho kronika zachycuje události širšího společenského i politického dosahu, jichž se škola účastnila nebo je připomínala na zvláštních slavnostech či zasedáních.

Popisuje významné návštěvníky školy i exkurze jednotlivých tříd. V 90. letech 19. století se na stránkách kroniky podrobně popisuje úsilí pedagogů i studentek samotných o povolení dívčího univerzitního studia a jeho první dopady - všechny první absolventky filozofické fakulty i lékařské fakulty v prvních letech 20. století byly absolventky Minervy.

První takřka dvacetiletí existence školy bylo i dobou snahy o povolení práva veřejných maturit, protože Minerva původně vznikla jako soukromý, spolkový ústav a dívky maturovaly na Akademickém gymnáziu. Na samém začátku 1. světové války získala škola status městské instituce, Počátkem 20. let se pro obrovský zájem dívek rozdělila ve dvě samostatná reálná gymnázia, přičemž tradici Minervy převzalo I.

Dívčí reálné gymnázium, byť už pod jménem své zakladatelky - Elišky Krásnohorské. Od školního roku 1922/23 je tedy kronika spojena jen s tímto ústavem.

Od začátku své existence se škola pokoušela získat vhodné prostory. Po mnoha přesunech po malých nebo nevhodných budovách a třídách se podařilo prosadit vybudování účelové budova.

O jeden školní rok později - v létě 1936 - končí i kronika.