V únoru 2016 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) celosvětový stav nouze kvůli viru Zika, spojovanému s vývojovými poruchami mozku lidských plodů. Obdobně reagovalo operační centrum amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě, které vyhlásilo nejvyšší stupeň pohotovosti a od té chvíle koordinuje snahu co nejrychleji potvrdit podezření týkající se vztahu mezi infekcí tímto virem, novorozeneckými defekty a dalšími podezřeními z hlediska ohrožení lidského zdraví na své straně oceánu.
Příslušné instituce a laboratoře se snaží v tuto chvíli vyvinout rychlý a spolehlivý diagnostický test pro detekci viru Zika, stejně jako urychleně realizovat studie, kter é nám řeknou maximum o vztahu mezi virem a mikrocefaliemi či Guillainovým-Barrého syndromem. WHO i CDC se snaží sesbírat dostupná data, vyhodnotit je a co nejrychleji prohloubit znalosti o trans misi viru, stejně jako zpracovat maximum informací o tom, jak se chovat a chránit před virem Zika, a rozšířit je všemi dostupnými informačními kanály.
Probíhá urgentní dovybavování nejvíce zasažených zemí (Portoriko, Brazílie, Kolumbie, Americká Samoa, Panenské ostrovy, Panama) zdravotnickým materiálem, testovacími kity. V oblastech již působí mezinárodní týmy epidemiologů a laboratorních pracovníků, kteří pracují na předběžných datech pro surveillance a zavádějí preventivní opatření.