Spastická paréza je kombinací centrální parézy, různých typů svalové hyperaktivity a zkrácení svalů a měkkých tkání, přičemž tyto příznaky se vzájemně nepříznivě ovlivňují a postupně zhoršují funkční schopnosti pacienta. Efektivní terapie spočívá v kombinaci lokální chemodenervace či farmakoterapie a rehabilitace, případně chirurgické léčby.
Z hlediska rehabilitace je kromě tradičních postupů zcela zásadní statický prolongovaný progresivní strečink k prevenci a terapii zkrácení svalů i měkkých tkání a posilovací trénink, který je schopný ovlivnit současně sníženou aerobní kapacitu, vytrvalost i svalovou sílu. Z novějších postupů využíváme na našem pracovišti koncpet Dohody o reedukačním tréninku (Guided Self-rehabilitation Contract, GSC), podle Jeana-Michela Graciese.
Ten je zaměřen na pacientem samostatně prováděný statický prolongovaný strečink více hyperaktivních a zkrácených svalů v kombinaci s jejich lokální chemodenervací a na intenzivní trénink více paretických svalů dle indikace fyzioterapeuta.