Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv počasí na výskyt zlomenin ve stáří

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2016

Abstrakt

Výskyt geriatrických zlomenin se s věkem zvyšuje. Hlubší význam může přinést lepší pochopení zlomeniny etiologie a tím umožnit zlepšení v prevenci zlomenin u starších lidí.

Tato prospektivní studie zařadila 676 pacientů (469 žen a 207 mužů) ve věku 65 a více let. Byly zkoumány vztahy mezi výskytem geriatrických zlomenin u těchto pacientů a vliv počasí (teplota vzduchu, atmosférický tlak, vlhkost vzduchu, rychlost větru, viditelnost, déšť, sníh, mlha a bouře) a globální biometeorologických dat v období 1/2012 - 12/ 2013.

Pacienti s vysokým traumatem či patologickými frakturami byly vyloučeny. Čas (den / noc), místa poranění (vnitřní/vnější prostředí), byly také zaznamenán komorbidity a chronické užívání léků. Předpověď počasí záznamy s počasím zdravotních zátěží (biotropické indexy) byly získány z komerčního provozu Weather Underground a České Hydrometeorologického ústavu.

Výsledky byly statisticky analyzovány za použití programu Statistika 12. Výsledky ukázaly, že výskyt zlomenin byl vyšší v zimních měsících, ale tam nebyla žádná statisticky významná korelace mezi počtem zlomenin a různými charakteristikami počasí.

Na druhé straně, vztah mezi výskytem geriatrických zlomenin a biometeorologických dat (biotropic index) pro daný den byl významný (r = 0,65, p = 0,0401). Většina zlomenin došlo během dne (83.7%), a ve vnitřním prostředí (83,1%); z posledně jmenovaných zlomenin, 85,2% byly domácí úrazy.

Nejčastější komorbidity zahrnuty kardiovaskulární onemocnění (36,2%), obezitu (31,1%) a diabetes mellitus (25,4%). Tato studie neprokázala žádný statisticky významný vztah mezi výskytem zlomenin a povětrnostními jevy.

Nicméně se ukázalo, vyšší výskyt zlomenin v zimním období, od prosince do února. Většina zlomenin došlo ve vnitřních prostorech a v průběhu dne.

Vysoká hodnota indexu biotropic významně souvisí s výskytem geriatrických zlomenin.