Lingvistická část kolektivní monografie pojednává o odrazu života "jako takového", života prožitého v lidském těle a jeho fyzické, percepční a emoční zkušenosti, života ve své lineární i cyklicky se opakují perspektivě, života v dětství a stáří, života lidských bytostí ve vztahu s ostatními lidmi, života v jeho každodenní i slavnostní perspektivě. Jazykovědná část knihy je komponována do čtyř částí věnovaných různým aspektům tohoto tématu výzkumu.
Literárněteoretická část knihy se skládá z osmi samostatných kapitol. Texty jednoltivých kapitol vycházejí z různých časových období, soustředí se na výzkum rozličných žánrů; využívají teoretický a metodologický repertoár, který je široký, avšak opírá se o společného jmenovatele: mapování stop zdánlivě banálních, každodenních situací a momentů, které vedou k určitému zobecnění, jež umožňuje artikulaci obecně sdílené lidské zkušenosti.
Tematicky rozmanité kapitoly jsou sjednoceny konstantní oscilací mezi popisem a charakterizací heterogenních projevů každodenního lidského života, který se stává východiskem pro hledání a formulování principů obecně sdílené lidské zkušenosti vyjádřené jazykem poezie, prozaické textu , filozofického pojednání nebo prostřednictvím filmového dokumentu. Ve zjednodušené perspektivě může být tato tematická oscilace viděna na ose vyjádřené termíny každodenní / slavnostní, dílčí / obecné, nízké / ušlechtié, profánní / sakrální atd.