Onemocnění zažívacího traktu jsou u dialyzovaných pacientů častější v porovnání s jedinci bez závažné poruchy funkce ledvin. Sideropenie a anémie přetrvávající přes adekvátní suplementaci preparáty železa a/nebo erytropoetinu erytropo ézu stimulujícími látkami a také klinická symptomatologie vedoucí k podezření na přítomnost onemocnění zažívacího traktu je indikací k provedení zevrubného vyšetření, ke kterému patří kolonoskopie.
Aby bylo toto vyšetření dostačující pro vyloučení nebo potvrzení zdroje okultních/zjevných ztrát krve, vyžaduje optimální přípravu. Preparáty k očištění střeva před kolonoskopií jsou různorodého složení.
Jejich volba, beroucí v úvahu rizika vedlejších nežádoucích účinků a compliance pacienta, v preprocedurálním procesu hrají zásadní roli. Z patofyziologického hlediska jsou hyperosmolární laxativa spojena se snadnějším rozvojem hypervolémie v porovnání s izoosmolárními laxativy, byť jsou přijímána ve větším objemu.
U hemodialyzovaných pacientů je třeba respektovat elektrolytové složení laxativa, zvláště s ohledem na koncentraci kalia.