Charles Explorer logo
🇨🇿

Česká malířka Božena Jelínková-Jirásková: život a dílo na okraji mužského světa

Publikace na Filozofická fakulta |
2016

Abstrakt

Předmětem studie je život a dílo Boženy Jelínkové Jiráskové (1880MINUS SIGN 1951), které jsou popsány a interpretovány prostřednictvím obsahové analýzy její korespondence a umělecké tvorby. Ve studii jsou představeny základní životní a tvůrčí etapy umělkyně z hlediska vlivu, který na ní měl její otec, spisovatel Alois Jirásek, a následně její manžel, diplomat a spisovatel Hanuš Jelínek.

Studie chronologicky uvádí průběh jejího vzdělávání, život v Paříži, výstavní aktivity, společenské kontakty a umělecké proudy, jež ovlivnily její malířské dílo. Za inspirační zdroj díla Jelínkové Jiráskové lze z tohoto hlediska označit zejména tvorbu Paula Cézanna nebo Otakara Kubína, s nímž dlouhodobě udržovala kontakty. Ústředním motivem jejich děl byla krajina tvořící nejenom významné téma její výtvarné tvorby, nýbrž i formu hledání osobní identity, vnitřní jistoty a důvěrně známého domova.

Dílčím cílem studie je postihnout umělecký vývoj Jelínkové Jiráskové od impresionismu k realistické a figurální tvorbě, její následný příklon k novoklasicistní krajinomalbě a nakonec návrat k realistické malbě, české krajině a zátiší. Ve studii je Jelínková Jirásková představena jako jedna z prvních českých profesionálních malířek, která dosáhla úspěchu a uznání v českém i ve francouzském prostředí.