Charles Explorer logo
🇨🇿

Zařízení pro sledování toxicity horninového prostředí

Publikace

Abstrakt

Při sanačních pracích jsou využívány bioremediace k závěrečnému dočištění zbytkové kontaminace. Bioremediace mohou být také použity i jako samostatné sanační technologie.

Z toho důvodu je vhodné vědět, jak sanační práce ovlivňují toxické působení na organismy. Posuzování toxicity podzemního prostředí obvyklými ex situ i in situ metodami přináší určité nevýhody, především podmínky odlišné od přirozeného prostředí, použití modelových organismů, které se v daném prostředí přirozeně nevyskytují, či použití materiálů, které mohou růst mikroorganismů ovlivnit. Úkolem této práce bylo vytvořit zařízení pro sledování toxického působení prostředků používaných pro odstranění polutantů z horninového prostředí v průběhu sanačních procesů, které by odstraňovalo nedostatky známých zařízení a způsobů a bylo by vhodné pro rychlé a účinné ověření toxicity in situ s minimálními finančními náklady.

Bylo vyvinuto zařízení z perforované nádoby z inertního materiálu, kde náplň pro růst biomasy je tvořena zeminou z horninového prostředí a reprezentuje podmínky okolního prostředí. Biomasa je tvořena autochtonními mikroorganismy, tedy přirozeně se vyskytujícími v daném horninovém prostředí.

Zařízení sestává z pěti perforovaných nádob, které mohou být vyjmuty v různých časových intervalech, čímž je možné sledovat i mikrobiální změny v čase.