Léčba akutní sporadické ataky vulvovaginální kandidózy je založena na podávání lokálních a celkových antimykotik. Pokud se neopírá o příčinu, nezřídka vede k neuvážené simplifikaci.
Preskripce u pacientek s chronickými problémy by měla být komplexnější a směřovat k personalizaci. V souladu s úrovní dnešního poznání bychom měli respektovat i možnost bezpříznakového nosičství kvasinek a u chronických forem se nevyhýbat ani základním otázkám souvisejícím se způsobem života pacientky.
Klíčovou součástí naší péče by mělo být monitorování kvality poševního prostředí s využitím jednoduchých a dostupných testů, přednostně vycházejících z mikroskopického hodnocení nativního preparátu. Cílem léčby není eradikace veškeré mikrobioty, ale zajištění nebo obnova přirozených fyziologických a mikrobiologických poměrů v pochvě.
V praxi to znamená uvážlivý přístup s minimem léčebných intervencí a s maximálním využitím podpůrné léčby u chronických pacientek, doprovázené pozitivním psychologickým přístupem ze strany ošetřujícího gynekologa.