Selektivní koronarografie (koronární angiografie) spočívá v zobrazení vnitřního lumina věnčitých tepen nástřikem kontrastní látky katétrem do jejich odstupů pod fluoroskopickou kontrolou. Od doby, kdy americký pediatrický kardiolog dr.
Sones provedl první nechtěný selektivní nástřik věnčité tepny katétrem (během aortografie), se stala pravděpodobně nejrozšířenější invazivní vyšetřovací metodou v kardiovaskulární medicíně. Celosvětově jsou prováděny miliony vyšetření ročně, v České Republice je to více než 60 tisíc za rok.
Podává obraz o odstupu, průběhu a anatomii věnčitých tepen s rozlišením, které je stále lepší než u dostupných neinvazivních zobrazovacích metod, jako jsou CT angiografie nebo nukleární magnetická rezonance. Moderní přístroje dovolují rozlišit detaily menší než 0,1mm.
Vzhledem ke své "luminologické" podstatě se stala standardem pro diagnostiku přítomnosti nebo absence zúžení (stenóz) epikardiálních věnčitých tepen, především při ischemické chorobě srdeční (ICHS) způsobené aterosklerotickou koronární nemocí. Pomáhá do značn é míry určit prognózu a stanovuje další léčebný postup včetně vhodnosti a rizika případných perkutánních koronárních intervencí nebo chirurgické léčby aortokoronárními bypassy.
V diagnostickém a léčebném algoritmu nemocných s ICHS má tedy i přes řadu svých omezení nezastupitelné místo.