Monografie Vztahy Československa a Maďarska v letech 1918-1939 upozorňuje na skutečnost, že vztahy těchto zemí byly v daném období na politické rovině zcela neslučitelné. Mimo veřejnou politiku však mohlo docházet - a také skutečně docházelo - k postupnému kulturně-společenskému sbližování, nicméně možnosti této spolupráce na mezinárodní úrovni byly v důsledku drastického zpolitizování takřka všech oblastí společenského života v ČSR i v Maďarsku po roce 1918 odsunuty zcela do pozadí.
Předkládaná kniha přehodnocuje hlavní politické a kulturně-společenské tendence meziválečných vztahů Československa a Maďarska a přináší nový přístup ke zkoumání forem, podob a perspektiv vztahů obou zemí. Pozornost je věnovaná především interní rovině československo-maďarského vztahu, tedy postojům a hodnocením české společnosti vůči aktivitám (politickým i nepolitickým) ma ďarské menšinové společnosti žijící na českém území.
Tato perspektiva pohledu na vzájemný vztah totiž vykazuje ve sledovaném období diametrální rozdíly z hlediska hodnocení oficiálních a doposud poskrovnu známých neoficiálních vztahů ČSR a Maďarska, respektive české a maďarské společnosti.