Cílem analýzy bylo zjistit strukturu úmrtnosti a potencionální ztracené roky života u pacientů hospitalizovaných pro poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním alkoholu (dg. F10, tj.
F10.1-F10.9) v letech 1994-2013. Byla provedena database-linkage studie dat z Národního registru hospitalizací, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR), a dat z Informačního systému Zemřelí, který spravuje Český statistický úřad.
Ve sledovaném souboru pacientů hospitalizovaných pro poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním alkoholu (n=90 375) v období 1994-2013 více než 25 tisíc pacientů zemřelo. Téměř 83 % z nich bylo v ekonomicky aktivním věku, z toho mužů bylo necelých 80 %.
Průměrný věk zemřelých byl u sledovaných diagnóz téměř vždy stejný u obou pohlaví. Mezi nejčetnější diagnózy příčin úmrtí patřily alkoholické onemocnění jater a některé skupiny diagnóz z kapitoly vnějších příčin nemocnosti a úmrtnosti.
Výpočtem ukazatele "Potenciální ztracené roky života" bylo zjištěno, že sledovaný soubor zemřelých vykazuje celkem více než 534 tisíc ztracených let, z toho připadá na ekonomicky aktivní osoby téměř 97 %. V přepočtu na jednu zemřelou osobu bylo ztraceno v průměru 20,7 let.
Nejvíce ztracených let bylo zaznamenáno u vnějších příčin nemocnosti a úmrtnosti.