Úvod: Adenokarcinom žaludku je onemocnění s vážnou a obvykle nepříznivou prognózou. Systémová protinádorová léčba není dostatečně účinná, pouze kompletní odstranění nádoru dává pacientům šanci na vyléčení.
Cíl: Zhodnocení dlouhodobých léčebných výsledků pacientů po radikálních resekčních výkonech provedených pro adenokarcinom žaludku. Sestava a metoda: Do sestavy bylo zařazeno 48 pacientů, kteří podstoupili radikální resekci žaludku pro adenokarcinom.
Statistickou analýzou prospektivně získaných dat bylo hodnoceno celkové přežití nemocných (OS - overall survival), doba do průkazu recidivy onemocnění (DFS - disease free survival), 30denní, resp. 90denní pooperační mortalita a morbidita. Dále byl sledován vztah mezi přežitím nemocných v jednotlivých klinických stadiích a rozsahem lymfadenektomie, vliv adjuvantní onkologické léčby na délku přežití a na DFS a případný vliv časných pooperačních komplikací na OS.
Výsledky: Pět let přežilo celkem 21 nemocných (43,8 %). Pooperační chirurgické komplikace se vyskytly u 12,5 % pacientů, nechirurgické komplikace se vyskytly u 12,5 % pacientů.
Rozsah lymfadenektomie D1 vs. D2 neměl v našem souboru vliv na OS celkově a ani v jednotlivých stadiích nemoci (p = 0,189).
Naopak, statisticky významný rozdíl v dlouhodobém přežití byl nalezen v případech, kdy podíl histologicky negativních uzlin z celkového počtu vyšetřených uzlin byl vyšší než 60 % (p < 0,0001). Rozsah resekce žaludku ani pooperační komplikace neměly v našem souboru vliv na OS (p = 0,625; p = 0,268).
Adjuvantní léčba neprodloužila OS, ale prodloužila DFS (kombinace FUFA s radioterapií; p < 0,033). Závěr: Adenokarcinom žaludku zůstává nadále nemocí s vážnou prognózou, která je závislá především na stadiu nemoci v době určení diagnózy.
V našem souboru jsme neprokázali pozitivní vliv D2 lymfadenektomie na OS.