Text je kritickou reakcí na článek Jana Chromého Vliv jazykových faktorů na užívání protetického v- v pražské mluvě (SaS, 76, 2015, p. 21-38). Užitím metod variační sociolingvistiky přispěl Chromý významným způsobem k poznání jazykových faktorů ovlivňujících užívání protetického v-.
Jeho závěry týkající se vlivu mimojazykových faktorů, konkrétně genderu, na užívání proměnné (v) a tvrzení, že protetické v- je v běžné mluvě v Praze na ústupu, však nejsou podloženy zjištěními, jež v článku prezentuje. Analyzovaný vzorek mluvčích je příliš malý na to, aby bylo možné činit obecné závěry o korelaci mezi genderem a užíváním proměnné (v).
Chromý navíc nebere v úvahu velké rozdíly v užívání protetického v- mezi jednotlivými respondentkami. Tvrzení o ústupu protetického v- je založeno na srovnání Chromého výzkumu a výzkumu Pavla Jančáka ze 70. let, ty ale nejsou srovnatelné, protože zkoumají mluvu sociodemograficky zcela odlišného vzorku respondentů.
Chromý toto srovnání odůvodňuje tzv. hypotézou dobového zakotvení, tu zde ale - jak v textu vysvětlujeme - nelze použít.