Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití počítačové tomografie při hodnocení osteointegrace a remodelace kostní tkáně v okolí necementované revizní oválné jamky - typ TC

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2016

Abstrakt

Úvod: Hlavními cíli naší práce je popsání obecných principů řešení defektního acetabula při použití oválné revizní jamky - typ TC, zhodnocení její osteointegrace a remodelace transplantované kostní tkáně s použitím digitální radiografie (rtg) a počítačové tomografie (CT) s modifikací nastavení za účelem eliminace artefaktů v okolí kovového materiálu endoprotézy. Materiál a metoda: TC jamka vychází konstrukčně ze sférické - typ SF a je upravena do oválného tvaru dodáním 4 žeber.

Kostní defekty pod jamkou a prostory mezi žebry jsou peroperačně vyplněny allogenní spongioplastikou. Byl zhodnocen soubor 20 pacientů, kteří podepsali informovaný souhlas s CT vyšetřením.

Průměrný follow-up byl 9,1 roku. Podle rtg jsme posuzovali osteointegraci a postavení jamky, remodelaci kostní tkáně jsme zhodnotili pomocí CT s redukcí artefaktů (Aquilion, Toshiba).

Funkční hodnocení vycházelo z dotazníku podle Harrise (HHS). Výsledky: Při rtg vyšetření jsme jedenkrát zaznamenali přerušení kontinuity obou proximálně zavedených šroubů bez prokazatelné migrace implantátu.

U 16 pacientů byla osteointegrace jamky dobrá, ve 4 případech s radiolucentní linií do 2 mm v zóně III podle De Leeho. CT vyšetřením jsme vždy prokázali remodelaci kostní tkáně v prostoru mezi žebry implantátu, kostní defekty po aplikaci spongioplastiky byly vždy prostavěny.

Periacetabulární osteolýzu jsme ve shodě s rtg nezaznamenali. U 4 pacientů jsme potvrdili vrůst vazivové tkáně v šířce 2 mm v oblasti konvexity jamky.

Průměrná hodnota HHS vzrostla ze 42,1 na 82,3 bodu.