Alzheimerova choroba náleží mezi neurodegenerativní onemocnění a prezentuje se klinicky obrazem demence. Podkladem demence je specifický neurodegenerativní proices.
V současnosti neznáme příčinu Alzheimerovy choroby, ale známe řadu neuropatologických řetězců, které se na neurodegeneraci podílejí. V prvé řadě je to produkce a ukládání beta-amyloidu (AB.
Velmi toxicky působí oligomery AB., které poškozují synapse, mitochondrie a další buněčné organely. Jiný protein, který v degenerované formě vytváří neurofibrilární tangles a takto postižené neurony pak zanikají.
Dále dochází k řadě neurodegenerativn ích změn, jako je uvolnění zánětlivých cytokinů, oxidativní stress a postižením mitochondriálního metabolismu se snížením tvorby energie, snížení výdeje neurotrofních faktorů aj. Je snížena centrální acetylcholinergní transmise a v pozdějších stádiích dochází k excitotoxicitě - nadměrnému výdeji excitačních aminokyselin a nadměrné stimulaci NMDA glutamátergních receptorů.
Existuje řada genetických rizikových faktorů. V současnosti jsou zkoumány souvislosti mezi jednotlivými patogenetickými články Alzheimerovy nemoci.