Příspěvek se zaměřuje na psychologické základy agresivity ze sociálního hlediska. Prezentuje práci Stevena Pinkera (The better angel of our nature) a popisuje důvody pro omezování agresivity v současném světě.
Propojuje tuto práci s výzkumy Jamese Flynna o změnách intelektu ve 20. století. Přednáška se zabývá mechanismy morálního vyvázání se (moral disengagement, Bandura, 1991) a navazuje na práci Celia Moore et al. (2012).
Zaměřuje se na osm základních mechanismů morálního vyvázání se, a to Morální ospravedlňování, Eufeministické nálepkovaní, Výhodná porovnávaní, Přesunutí odpovědnosti, Rozptylování odpovědnosti, P řekrucování následků, Odlidšťování a Přisuzování viny. Ve vztahu k těmto pracím prezentuje psychometrickou studii této škály a ukazuje mechanismy morálního vyvázání se na praktických příkladech.
Dále popisuje využití české verze Škály morálního vyvázání se v praxi. Domníváme se, že otázka morálního vyvázání se, odmítání odpovědnosti a specifických mechanismů představených Bandurou může hrát významnou roli v obtížných životních situacích.
Její důležitost pak můžeme vidět v procesech akceptování či odmítání specifických způsobů chování či myšlení druhých lidí nebo svých vlastních. Dále věříme, že porozumění těmto mechanismům může být významné pro kultivaci názorů, debat a postupů, ale i vhledu do různých forem neetického chování.