Charles Explorer logo
🇨🇿

Stigma spojené s elektrokonvulzivní terapií aneb mohou psychiatři poškodit mozek?

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2016

Abstrakt

Elektrokonvulzivní terapie (EKT) je účinná léčebná metoda v terapii závažných stavů v psychiatrii, přesto vůči ní většina laické veřejnosti i někteří pracovníci ve zdravotnictví zaujímají negativní, stigmatizující postoj. Cílem studie bylo zjistit, jak se k používání EKT staví veřejnost v České republice.

Připravili jsme krátký dotazník, který jsme distribuovali mezi lékaři mimo obor psychiatrie, studenty medicíny před absolvováním stáže na psychiatrii a laickou veřejnost. Hodnotili jsme také vliv sociodemografických faktorů.

Do dnešní doby je pohled na EKT ovlivněn médii, zejména filmovým zpracováním. Řada lidí se v důsledku negativního stereotypu této metody obává, jejich přesvědčení se ale nezakládá na realitě. Zajímavých faktem je skutečnost, že řada pracovníků ve zdravotnictví a studentů medicíny je ovlivněna veřejným stigmatem EKT.

Veřejnost i někteří odborníci a studenti medicíny si myslí, že EKT může mít řadu nežádoucích účinků či způsobit smrt, vyvolat tělesnou nemoc či jinou duševní chorobu. Většina osob však uvedla, že by metodu akceptovala, pokud by byla navržena lékařem.

Zdá se, že nejefektivnějším způsobem jak zmírnit stigmatizaci EKT je zlepšit informovanost široké veřejnosti o této metodě prostřednictvím médií. Dále je potřeba zlepšit edukaci studentů ve zdravotnictví.

Samozřejmostí je stálá modernizace metody se snížením nežádoucích účinků.