Nekrotizující sarkoidní granulomatóza je vzácné systémové onemocněn í s predilekčním postižením plicního parenchymu, které je některými autory považováno za variantu nodulární sarkoidózy. Diagnóza je založená na histologickém obraze, onemocnění nemá charakteristický klinický, rentgenologický ani laboratorní nález.
U pacientů s idiopatickými střevními záněty je studiemi prokázáno častější postižení plic idiopatickými záněty oproti běžné populaci. V tomto článku prezentujeme případ mladé pacientky s anamnézou ulcerózní kolitidy, u které bylo na základě CT hrudníku vysloveno podezření na plicní karcinom.
Pacientka byla indikována k plicní lobektomii, histologický nález z plicního resekátu však plicní karcinom nepotvrdil. Po vyloučení infekční etiologie procesu a imunologickém vyšetření byla stanovena diagnóza nekrotizující sarkoidní granulomatózy.
Pacientka byla vice než deset let bez nutnosti léčby ulcerózní kolitidy, kontrolní gastroenterologické vyšetření nepotvrdilo aktivitu nemoci. Zda mohou mít tato dvě onemocnění u pacientky souvislost, nelze určit, v literatuře je však popisováno zvýšené riziko plicního postižení u pacientů s idiopatickými střevními záněty, navozující myšlenku společného imunopatologického základu.
V průběhu dalšího sledování byl u pacientky popsán zvětšený thymus, budící podezření na thymom, pacientka však odmítla operační řešení a k povaze léze či k možné souvislosti s popsaným onemocněním se tedy nelze vyjádřit.