Charles Explorer logo
🇨🇿

Užitečnost alternativního modelu DSM-5 pro poruchy osobnosti v klinické praxi

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2016

Abstrakt

V sekci III, Nově vznikající metody a modely, Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch, páté vydání (DSM-5), je představen Alternativní model pro poruchy osobnosti (AMPO). Jedná se o empiricky podložený model psychopatologie osobnosti, který používá dva diagnostické nástroje: Škálu úrovní osobnostní funkční schopnosti (LPFS) a Osobnostní inventář pro DSM-5 (PID-5).

První z metod hodnotí stupeň narušení osobnosti, druhá patologické osobnostní rysy. Oba nástroje prokázaly dobré psychometrické vlastnosti v mnoha zahraničních studiích, ale jejich užitečnost pro klinickou diagnostiku a terapii nebyla příliš ověřována.

Naším cílem je zhodnotit klinickou užitečnost AMPO a zároveň české odborné veřejnosti poskytnout komplexní souhrn této diagnostiky. Popisujeme teoretické zázemí AMPO a oba nástroje hodnotíme z hlediska klinické aplikace, skórování a interpretace.

V diskusi zmiňujeme klinickou užitečnost administrace LPFS a PID-5 psychiatrickým pacientům s diagnózou poruchy osobnosti. Diskutujeme také implikace použití AMPO k interpretaci výsledků a k terapeutickému plánování.

Naše evaluace je v souladu s dosavadními poznatky o klinické užitečnosti AMPO, ačkoliv poukazujeme i na oblasti, které by bylo žádoucí vylepšit.