Střední Povltaví v okolí Slapské nádrže nepatří mezi zvláště hodnotné oblasti z hlediska výskytu epifytických lišejníků. Přesto zde můžeme najít řadu vzácnějších druhů, a to zvláště v doubravách v údolí Vltavy.
V jižní části Sedlčanska lze také nalézt starší bučiny s několika typickými druhy. Region je celkově chudý na epifytické druhy volné krajiny, ačkoliv mnohé křovinaté stráně jsou obrostlé lišejníky.
Zřejmě ale kvůli suchému klimatu zde chybí většina vzácnějších druhů, které se v posledních letech navracejí zpět do naší krajiny. Zajímavé nálezy terikolních lišejníků pocházejí hlavně z písčitých substrátů na granodioritech, často z bývalých pískoven.
Z epifytických lišejníků patří mezi nejvýznamnější nálezy Arthonia atra, Caloplaca lucifuga, C. monacensis, Chaenotheca hispidula, Evernia mesomorpha, Lecidea sanguineoatra, Lecidella albida, Normandina pulchella, Pachyphiale fagicola, Parmotrema perlatum, Pyrenula nitidella, Schismatomma pericleum; z terikolních Agonimia vouauxii, Cladonia peziziformis, C. scabriuscula, C. strepsilis, Epiphloea byssina, Leptogium tenuissimum, Micarea leprosula a Pycnothellia papillaria. Poprvé z ČR je zde publikována dutohlávka Cladonia conista.
Celkem je v příspěvku zmíněno 82 taxonů.