V návaznosti na vývoj epidemiologické situace v oblasti užívání návykových látek u dětí a mládeže a provedených analýz potřeb byl vedením Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze formulován záměr vytvořit koncept ambulance dětské a dorostové adiktologie.
Za tímto účelem vznikl také pracovní návrh modelu péče v tomto zdravotnickém provozu. Záměr byl následně schválen vedení VFN a získal podporu ze strany VZP a Magistrátu hl. města Prahy.
Díky tomu byl v období od 1.9. 2014 a do 31.6. 2015 spuštěn pilotní projekt ověřování ambulantního provozu. Součástí vyhodnocení této pilotní fáze byla také revize navrženého modelu a struktury provozu, který v textu představujeme.
Jedná se ambulantní program postavený na dvou pil ířích: (1) vstupní diagnostika/diagnostický filtr/motivační práce a následně (2) léčebná a rehabilitační péče poskytovaná ambulancí. Dílčí komponenty programu reprezentují komplexní šíři ambulantních intervencí.
Provoz navazuje na dlouhou tradici vývoje zdravotních služeb od roku 1957, kdy Jan Mečíř založil první specializované zařízení tohoto druhu u nás. Modifikovaný model péče se ukázal být použitelný a nosný pro tento segment ambulantní adiktologické péče a ukázal možnosti spojené s jeho praktickou aplikací, včetně nosného prvku v podobě řízení péče prostřednictvím případového řízení (case managementu).