Charles Explorer logo
🇨🇿

Lichens recorded during the Bryological and Lichenological Days in the Bohemian Paradise Protected Landscape Area (North Bohemia), September 2015

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2016

Abstrakt

V průběhu podzimních Bryologicko-lichenologických dnů v Českém ráji jsme zaznamenali celkem 184 taxonů lišejníků a tři druhy nelichenizovaných, popř. lichenikolních hub. Na zřícenině hradu Trosky stojící na bazaltové skále se nám podařilo nalézt řadu u nás málo známých druhů - Caloplaca arcis, Endocarpon psorodeum, Lecanora pannonica, Lecidea variegatula, Leptogium turgidum a Xanthoria calcicola.

Dominantním lišejníkem v areálu hradu byla Lecidella scabra. Ze zajímavých druhů nalezených v Hruboskalském skalním městě lze jmenovat Cladonia borealis, C. cervicornis, Fuscidea praeruptorum a Jamesiella anastomosans.

Další různorodé lokality mezi Železným Brodem a Velkými Hamry přinesly další nálezy, např. Strigula stigmatella nalezená u zříceniny hradu Návarov; Arctoparmelia incurva, Aspicilia simoënsis a Lecanora swartzii z pískovců maloskalského Pantheonu.

Překvapivě zajímavou lokalitou se ukázala přírodní rezervace Bažantník u stejnojmenného rybníka nedaleko Sedmihorek. Zde se v "lužním lese" s dominancí olše lepkavé, jasanu a lípy srdčité na sušších místech vyskytuje mnoho desítek (dle čísel na stromech možná až 200 exemplářů) dubů letních.

Jejich věk přesahuje 200 let a mnohé ze stromů jsou napadené houbami, postupně odumírají nebo již odumřely (Mikeska 2008). Přestože naprostá většina dubů je silně zastíněná okolním porostem, nalezli jsme zde bohatá společenstva vzácných epifytů s dominancí kalicioidních lišejníků a hub - Acrocordia gemmata, Calicium adspersum, C. viride, Chaenotheca phaeocephala, Ch. stemonea, Chrysothrix candelaris, Microcalicium disseminatum, Opegrapha vulgata s. str. a Sclerophora pallida.