Předstírání kognitivního deficitu se může jevit jako vhodný prostředek vedoucí k finančnímu zisku či vyhnutí se trestu odnětí svobody. Předpokládáme, že s vyšším výskytem Alzheimerovy nemoci poroste i počet lidí, jež budou předstírat paměťový deficit, který je těžko detekovatelný.
Vhodnou metodou jsou testy založené na principu nucené vizuální rekognice. Celkem 161 osob prošlo komplexní neuropsychologickou baterií používanou ve VFN v Praze a testem vizuální rekognice Delayed Matching to Sample 48 (DMS 48). 31 pacientům byla diagnostikována demence při Alzhemerově nemoci (AN) AN a 54 amnestická mírná kognitivní porucha (MKP).
Skupina 76 zdravých kontrol byla rozdělena na 30 předstírajících a 46 norem. Bylo zjištěno, že předstírající skórují signifikantně hůř v DMS 48 než ostatní participující.
Paměťové testy při detekci selhaly. Zároveň u pacientů a norem byl skór v geriatrické škále deprese znatelně nižší než u předstírajících.
Provedli jsme ROC analýzu u DMS 48 a na základě hodnot specificity a sen-zitivity jsme určili cut-off skóry. Navrhujeme hranici 39/40 bodů pro odlišení malingeringu, jak od demence při AN, tak u MKP.