Publikace představuje neprávem opomíjenou osobnost Jaroslava Císaře. Po absolvování střední školy odejel v roce 1912 do Spojených států amerických, kde se chtěl věnovat studiu astronomie.
První světová válka zasáhla výrazným způsobem do jeho života. Mladý vlastenec a student newyorské univerzity byl v srpnu 1914 jedním z iniciátorů vzniku Výboru pro podporu a osvobození českého národa.
Byl jeho tajemníkem a organizátorem hnutí pro východní americké státy. Po příjezdu prof.
Tomáše G. Masaryka do Ameriky v květnu 1918 se stal jeho osobním tajemníkem.
Významná byla jeho aktivní účast na konečné formulaci tzv. Washingtonské deklarace.
S prvním československým prezidentem se vrátil do Prahy, od roku 1920 však působil v Londýně na československém vyslanectví. Od roku 1927 vykonával funkci ekonomického ředitele brněnského nakladatelského a tiskařského podniku Lidových novin.
Ve třicátých letech jako první přeložil knihy Lewisw Carrolla a podílel se na vydavatelských aktivitách nakladatelství i založením populárního časopisu Věda a život. Po okupaci země odešel do emigrace, kde v Londýně vedl Studijní ústav ministerstva zahraničních věcí čs. exilové vlády.
Od února 1945 pak ve funkci d' chargé d'affaires řídil chod úřadu až do ukončení práce čs. státních úřadů. Po únoru 1948 byl z ministerstva propuštěn a šťastnou shodou okolností mohl svůj život naplnit radostnou prací astronoma a pedagoga University of St Andres ve Skotsku. Životopisná kniha je založena na množství původních, z velké části dosud nevyužitých archivních pramenů.