Autogenní trénink (AT) představuje tradiční a nejrozšířenější evropskou relaxační metodu. Jeho cílem je dosáhnout svalové relaxace s cílem duševního uvolnění.
Jde rovněž o zlepšení funkcí vnitřních orgánů a autosugestivní ovlivnění. Účinnost AT byla ve výzkumech opakovaně prokázána nejen ve vztahu ke zvládání stresu, prožitku relaxace či zlepšení koncentrace a učení, ale i ve vztahu k léčbě psychosomatických obtíží, zejména poruch spánku a zmírnění bolestí. Metoda má rovněž sebepoznávací a seberozvojový potenciál.
Nácvik, který standardně probíhá pod terapeutovým vedením, směřuje k tomu, aby byl klient schopen cvičit bez vnější pomoci. Během let se z metody stal celý psychoterapeutický přístup s názvem "autogenní terapie".
Důležitým aspektem cvičení je okamžitá dostupnost a nezávislost na další osobě. Předkládaná publikace se zabývá historií metody, osobností jejího tvůrce J.
H. Schultze a jeho následovníky, indikacemi a kontraindikacemi, formami nácviku, praktickým popisem jednotlivých stupňů AT, vhodnými pozicemi pro nácvik, prací s intenčními formulkami, autogenní meditací a terapií, výzkumy na poli AT, spojením AT s hudbou a řadou dalších témat.
V závěru knihy čtenář najde přehled některých obtíží a onemocnění, které lze úspěšně ovlivnit pomocí AT.