Charles Explorer logo
🇨🇿

Miniinvazivní osteosyntéza poranění pánve: CT studie rozměrů skeletu pánve

Publikace na 1. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2016

Abstrakt

Při ošetření zlomenin pánve se stále více uplatňují minimálně invazivní metody. Nejčastěji jsou miniinvazivně zaváděné šrouby iliosakrální, pubické, supraacetabulární a šrouby do zadního pilíře acetabula (retroacetabulární).

Naše vlastní zkušenost s těmito šrouby vedla k poznání, že u některých pacientů (malá pánev u žen nižší postavy, štíhlá vysoká pánev u pacientů s gracilním skeletem) nám anatomická situace neumožňuje zavést šroub bez perforace okolní kortikalis závitem s možným rizikem poraněn í okolních cév a nervů. Proto jsme se rozhodli provést radiologickou studii zaměřenou na zjištění rozměrů pánevních kostí v lokalitách, kam miniinvazivni šrouby nejčastěji ukotvujeme s cílem zhodnotit možná rizika poranění cévních a nervových struktur.

Sledovaný soubor tvořilo 77 pacientů (39 žen, 38 mužů) ve věku 19 až 85 let (průměr 65 let, ženy 65 let, muži 64 let), kterým bylo v únoru 2015 provedeno CT vyšetření pánve z jiné než traumatické indikace. Výsledky studie potvrdily, že rozměry horního raménka stydké kosti v jeho istmické části mohou být příčinou nesnadného zavedení kanylovaných šroubů standardního průměru (7 ,3 mm a 6,5 mm) u velké části žen a některých mužů.

Zavedení kanylovaného šroubu menšího průměru pro osteosyntézu horního raménka stydké kosti do klinické praxe považujeme na základě výsledků studie za vhodné. Riziko poraněni cévních a neurogenních struktur při zaváděn í jednotlivých šroubů existuje pouze v oblasti horní a zadní stěny horního raménka stydké kosti a v oblasti foramina S2 při nedodržení správného postupu intraoseálniho zavádění.