Politiky reagují nejenom na změny vnějšího světa, ale jsou i aktivně konstruovány v reakci na potřebu jednotnosti ("harmonizace") v rámci společné evropské politiky. Toto platí i u sociálních politik, kdy je společná evropská politika popisována jako společný "Evropský sociální model".
Identita v rámci ESM je konstruována jako hledání jednotného řešení na společné problémy, což jednak zvyšuje legitimitu, a jednak funguje jako mobilizační prostředek pro členské státy. Tedy pokud sledujeme vývoj určité politiky v čase, je nutné sledovat zároveň i to, jak je politika definována a s jakými dalšími koncepty je spojována.
Zkoumán byl koncept slaďování rodinného a pracovního života na úrovni EU v průběhu 20-ti let (2015-1995), aby bylo možné zachytit změny (či stabilitu) v pojímání tohoto konceptu, jak na úrovni kvantitativní (počty záznamů a množství/délka citací), tak na úrovni kvalitativní (v jakých konkrétních typech dokumentů se o tématu mluví a s jakými tématy je koncept spojován). Výzkum byl omezen na dokumenty Evropské komise z důvodu jejího (téměř) exkluzivního práva navrhovat legislativu a její změny.
Nejširším typem dokumentů Komise, kde najdeme návrhy legislativy a veřejně-politické dokumenty různého typu, jsou tzv. "Commission Working Documents", které byly zdrojem analýzy. Celkem bylo z přibližně 14000 COM dokumentů do výzkumu zařazeno 158 dokumentů (cca 230 citací) - každý dokument, ve kterém se objevil koncept slaďování rodinného a pracovního života.
Zkoumán byl výskyt a kódovány pojmy, s kterými byl koncept spojován. Zjištěno bylo mimo jiné, že v průběhu let se o slaďování mluví více pouze ve spojitosti se ženami (tj. politiky zaměřené především na zaměstnanost žen), tendence je také z původního spojování tohoto konceptu s vyváženějším rozdělením neplacené (domácí) práce mezi partnery ke zdůrazňování flexibility, demografických změn a nerovného zastoupení žen na trhu práce.