Jedná se o technologii pro posouzení potenciálu biodegradace kontaminace horninového prostředí. Tato technologie využívá především inovativních metod pasivního vzorkování pro získání dostatku informací o dějích probíhajících na kontaminovaných lokalitách v průběhu pilotních pokusů sanace.
Cílem technologie je poskytnutí dostatečného množství informací pro rozhodnutí zda je sanace biologickými metodami na dané lokalitě proveditelná a jakými způsoby je možné ji optimalizovat. Jedná se o relativně levnou, rychlou a ekologicky šetrnou metodu pro získání informací pro rozhodování o sanačním zásahu.
V rámci technologie je využíváno především pokročilých monitorovacích a analytických metod. Pro monitoring je přednostně využíváno metod pasivního vzorkování pro sledování vývoje kontaminace, ale také mikrobiologického oživení, a dále tzv. direct imaging metod (metod přímého zobrazování) - konkrétně metody použití MIP (Membrane Interface Probe), která umožňuje provedení rychlého průzkumu kontaminace horninového prostředí.
Pokročilé analytické metody jsou vyu žívány především pro sledování mikrobiologického oživení - jedná se o využití molekulárně-genetických metod (stanovení PLFA, qPCR). Tato technologie navíc umožňuje podrobné monitorování podzemního prostředí v průběhu sanačních prací a vyhodnocení dopadů různorodých akcí na efektivitu sanace.