Lidé s duševním onemocněním jsou stigmatizováni po celém světě. Míra stigmatizace se však v jednotlivých zemích liší.
Cílem předkládaného výzkumu bylo zjistit míru reportovaného a zamýšleného stigmatizujícího jednání vůči lidem s duševním onemocněním v České republice a porovnat výsledky s obdobným šetřením v Anglii. Dalším cílem bylo adaptovat škálu RIBS pro užití v české populaci.
Dotazníkové šetření bylo provedeno na reprezentativním vzorku české populace za pomoci škály RIBS a získaná data byla analyzována spolu s daty z šetření provedeného na reprezentativním vzorku anglické populace za pomoci stejné škály. Míra reportovaného jednání, která vyjadřuje, zda respondenti měli nebo mají nějaké vztahy s lidmi s duševním onemocněním, se v obecné české populaci ukázala jako poměrně nízká.
Rozdíly mezi anglickou a českou populací jsou v tomto ohledu statisticky signifikantní ve třech z celkových čtyř zjišťovaných položek. Míra zamýšleného stigmatizujícího jednání vůči lidem s duševním onemocněním se v obecné české populaci naopak ukázala jako velmi vysoká a rozdíly mezi oběma zeměmi jsou statisticky signifikantní ve všech čtyřech zjišťovaných položkách.
Prevalence stigmatizujícího jednání v české populaci je alarmující. Výsledky průzkumu jsou solidním základem pro další výzkum a podporu intervencí zaměřených na snížení míry stigmatizace.