Charles Explorer logo
🇨🇿

Formální podpora rodičů s mentálním postižením v České republice: Analýza vzdělávacích potřeb, znalostí, zkušeností a nabízené podpory v rámci terénních služeb

Publikace na Pedagogická fakulta |
2017

Abstrakt

Vzhledem k pokračující deinstitucionalizaci a stále přibývajícím možnostem osob s mentálním postižením volit si způsob života ve většinové společnosti a vytvářet partnerské svazky, je vhodný čas zabývat se otázkou, zda jsou sociální pracovníci, kteří poskytují rodinám podporu, vybaveni všemi potřebnými kompetencemi, znalostmi, dovednostmi a technikami práce, zda jsou schopni s rodiči s MP efektivně pracovat a podporovat je v naplňování jejich rodičovských práv. Kvalita poskytované podpory v případě rodičů s mentálním postižením je v mezinárodním výzkumu podrobena důkladné analýze. (Jones 2013; McConnell & Sigurjónsdóttir 2010; Tarleton & Porter 2012, Tarlton, 2008) V České republice byl ale této oblasti doposud věnován minimální prostor jak v teoretické, tak praktické rovině, i když je zřejmé, že interakce mezi sociálními pracovníky a rodiči s mentálním postižením hraje v jejich životech stěžejní roli a může společně s dalšími činiteli ovlivnit úspěšné či neúspěšné zvládání rodičovství.

Autoři výzkumu analyzovali zejména znalosti, zkušenosti a vzdělávací potřeby sociálních pracovníků, kteří poskytují podporu rodičům s MP v rámci terénních služeb. Pro potřeby výzkumu byl zvolen kvantitativní přístup (dotazníková metoda).

Získané informace byly analyzovány za využití faktorové analýzy. Výzkum potvrdil, že připravenost sociálních pracovníků na práci s cílovou skupinou rodičů s mentálním postižením není dostatečná a to mimo jiné proto, že v rámci jejich profesní přípravy byl téma rodičovství a sexuality osob s MP zahrnuto jen velmi okrajově.

Sociální pracovníci zároveň cítí silnou potřebu své znalosti dále rozvíjet a to zejména v oblasti poskytování individuální podpory šité na míru a v oblasti komunikace s rodiči s MP a nedobrovolnými klienty sociálních služeb. Příspěvek přináší pohled 480 sociálních pracovníků na jeji(pracovníků OSPOD, pracovníků neziskových organizací, kteří podporují osoby s mentálním postižením v jejich každodenním životě).