Nové poznatky v oblasti hypertenze shrnují současná Evropská doporučení pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění v klinické praxi. Novinkou je automatické opakované měření TK ve zdravotnickém zařízení prováděné v oddělené místnosti (bez přítomnosti jiných osob), které může zlepšit reprodukovatelnost naměřených hodnot a lépe koreluje s denními hodnotami TK při 24hodinové monitoraci nebo s měřením TK v domácích podmínkách.
Rozhodnutí o zahájení antihypertenzní léčby závisí na hodnotě TK a na celkovém KV riziku. U většiny hypertoniků je dříve nebo později zahájena farmakologická léčba.
Pouze nefarmakologickou léčbu s těsnou monitorací TK je možno doporučit mladým jedincům s izolovaným středně zvýšeným STK (měření na brachiální tepně) a jedincům s vysokým normálním TK, kteří mají nízké nebo střední riziko. Hlavní přínos z léčby hypertenze je dán snížením TK per se.
Thiazidy a thiazidům podobná diuretika, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů, inhibitory ACE a sartany dostatečně snižují TK a snižují KV morbiditu a mortalitu, proto je možno je doporučit pro zahájení a pokračování léčby hypertenze, ať již v monoterapii nebo jako součást kombinační léčby. Cílová hodnota TK < 140/90 mmHg platí i nadále pro většinu hypertoniků.